Could you feed the family for £2 a day? #2poundchallenge

Vocuher Box

Did you know it costs £2 to feed and educate a child in Zambia every day? That is such a small amount of money. These days, in the UK, many families struggle to keep their weekly shopping bill to £50 per week, I know I do! Could you feed your family for £2 a day with the #2poundchallenge

That is the challenge that has been set by Voucher Box who has teamed up with UK based charity Zamcog. Voucher Box are challenging people to the blog about their experiences of the #2poundchallenge and for every post they receive they will be donating £50 to Zamcog.  What an amazing cause!

Vocuher Box

Julie-Anne Uggla, Founder of Zamcog says “We’re delighted to work with Voucherbox.co.uk to raise awareness to one of the integral aspects of Zamcog’s work. At the Shitima School we not only educate children to improve their lives but also provide basic needs such as food and clean water. Any money raised from this campaign will go directly to funding nourishment at the Shitima School. The blogging community are incredibly influential and with their help we can raise money and awareness for Zamcog and continue to support our children.

The #2poundchallenge

The challenge was on.  I had a think about what to do and how to best make the £2 per head go further. I took into account the items we already had in the house and looked them up on the Morrison’s website to see their cost and divided it amongst us (if it was something that I knew would last longer than one meal, I then divided it accordinly to how long we could use it for and how many of us in the family). I’ve actually over-estimated all of these costs, which gives us a little leeway and the costs are based on per person, not on what we paid for the product.

Breakfast

Breakfast was simple.  It’s cold and nothing is more warming and nutricious than a lovely bowl of porridge with a drizzle of honey.  I also cut up an apple and mixed that through all of our porridges. Delicious!

  • Porridge –  8p (the packet cost £1.20 but is so big that it would last at least 10 servings)
  • Milk –  10p (the carton cost £1.45 and this will last us the whole week)
  • Honey –  5p
  • Apple – 4p (bought a packet of 6 apples for £1

Food

 Lunch

I decided to make a warming pasta salad. Pasta is healthy, nutricious and cheap. So it will go far and fill us up. I cooked cooked the spinach, mushroom and cherry tomatoes in a frying pan, whilst the orzo pasta was boiling. I added a handful of forzen peas at the last minute and just before adding the cooked orzo to the frying pan. Another healthy meal!

  • Orzo pasta – 4p
  • Cherry Tomotoes – 10p
  • Spinach – 16p
  • Mushrooms – 18p
  • Frozen peas – 8p

Snacks

  • Apples – 16p
  • Banana – 16p

 

Soup food

Dinner

I chopped up the sweet potato and carrots and put them in a large pan to cook down a little.  I added some seasoning and a little spice that was in the cupboard and also added a leek which had been in the salad draw. It wasn’t part of the recipe (made-up recipe!) but a soup is the best way of using up your half used veg. The dish would have still tasted delicious without it, but it meant we were getting another vegetable ticked off our list!

Boil some water and add the stock cube/s to it. Once fully melted add to the pan. Once the vegetables are soft, mash everything to your desired consistancy (I like mine a little thick).  I also added a tin of chickpeas for a little extra bite. Don’t forget to put your part-baked bread in the over, only takes about 8mins to bake.

  • Sweet Potato –  15p
  • Chickpeas – 9p
  • Leek – free
  • Carrots – 7p
  • Stock cubes – 3p
  • part baked bread rolls – 25p
  • Dessert
    • Ice cream – 25p

Total cost per person = £1.99 (that’s £7.96 for the 4 of us)

I am so pleased I managed to do this challenge and I  didn’t have to splurge out on some ice cream, but the kids did something out of the ordinary so had to give them a little reward!

I always cook homemade meals. The is only one day a week where I hang up my apron and refuse to cook. But, since going back to being a vegetarian, I thought the boys (big and large) would complain about all the veg they are eating. But, by making a delicious soup you are getting your recommended veg intake without even knowing it!  It ticked all the boxes, cheap and nutricious!

The #2poundchallenge is a great idea and perfect for getting you focussed on what you are eating and proper meal planning. It has helped me evaluate my weekly food shop a little better whilst helping the extremely poor children in Malawi, who desperatly need out help.

You too can get involved with the #2poundchallenge.  The more people who take part, the more money and support goes to the children in Malawi. The challenge runs until the end of February, so there’s plenty of time to get prepared. It also helps us get more adventrous in the kitchen and start cooking up more inventive meals! Do you think you can do the #2poundchallenge

 

*Collaborative post

 

One thought on “Could you feed the family for £2 a day? #2poundchallenge

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *